Hány éves vagy? Mivel foglalkozol?
Negyven éves vagyok. Rehabilitációs járadékot kapok. Többnyire itthon töltöm a napjaimat. A ház körüli teendőket látom el nap, mint nap. A szokásos mosás, főzés, takarítás. Eljárok egy klubházba, ahol rendszeres foglalkozásokon veszek részt. Néha elmegyek egy-egy közéleti programra, utcai fesztiválra. Ha szükséges, a belvárosi boltokat is felkeresem a bevásárlásokkal kapcsolatban. Kozmetikushoz, fodrászhoz is rendszeresen járok.
A te történeted, hogyan kezdődött? Gondolok itt a pszichés zavarokra és az egyéb problémákra.
Húszas éveim elején jött egy hang, azt mondta, hogy ugorjak ki az ablakon. Nem tettem meg, de teljesen összezavarodtam. A munkámat is elvesztettem emiatt. Ez után sorra jöttek a súlyosabbnál, súlyosabb pszichés és szociális problémák. Elváltam, Édesanyám meghalt. Összeesküvés elméleteket véltem felfedezni magam körül. Zavarodottá váltam, nem állt mellettem senki, így sorra jöttek a kórházi kezelések.
Mit kell tudni a te diagnózisodról, betegségedről?
Paranoid skizofréniával diagnosztizáltak, ami mostanra skizoaffektív zavar kevert típusára módosult.
Mi a skizofrénia?
A skizofrénia nem egységes kórkép, összefoglaló neve a pszichotikus állapotok közé sorolt agyi betegségeknek, melyeknek közös jellemzője, hogy a beteg akarata, gondolatai és érzelmei szétesnek. A pszichotikus állapotok a realitásérzék elvesztésével, érzékcsalódásokkal, hallucinációkkal, az érzelmi élet zavaraival, téveszmékkel, tudatzavar jelentkezésével járó elmegyógyászati betegségek. Ez az állapot más betegségekben is előfordulhat, amikor a felsorolt tünetek közül csak egy-egy dominál. Mai nézeteink szerint több tényező játszik szerepet kialakulásukban, de e kórképek kiváltó oka lényegében ismeretlen.
Paranoid skizofrénia
Téves eszmének nevezzük azokat a nagyon szilárd, személyes gondolatokat, amelyeknek nincsen semmiféle valóságalapja. A skizofrénia leggyakoribb altípusa a paranoid skizofrénia, amelyben a beteg irracionálisan azt hiszi, hogy mások üldözik, vagy összeesküvést szőnek ellene. A beteg elhiheti, hogy a televízió irányítja viselkedésüket, illetve, hogy külső erők szabályozzák gondolataikat.
Skizoaffektív zavarok
A skizoaffektív zavarban szenvedő betegen kevert módon jelennek meg a skizofrénia tünetei (pl. hallucinációk, téveszmék), valamint a kedélyállapot zavarai, akár a mánia, akár pedig a depresszió. E zavarok pont azért nem teljeskörűen kerülnek meghatározásra, mert két különböző mentális zavarból tevődnek össze, melyek egyébként is minden emberben egyéni módon zajlanak, változnak a betegség lefolyása, története során. Kezeletlen skizoaffektív zavar esetén az illető magányos maradhat, nehézségei adódnak a tanulásban és munkában egyaránt. Előfordulhat, hogy nagyon ragaszkodnak a családhoz, vagy közösségben, pl. otthonokban élnek. A kezelés segíthet a tünetek mérséklésében és javíthatja az életminőséget.
A szerkesztő
Előtte hogy éltél? Voltak-e a betegségre, problémára utaló jelek?
Átlagos, rendezett családi körülmények között nőttem fel, és éltem. Ami problémára utalhatott az talán a néha felbukkanó agresszió volt, amit sporttal próbáltam meg kompenzálni.
Mikor kérted a szakember segítségét?
Amikor egy komoly munkahelyemet kényszerültem ott hagyni, a család segítségével együtt mentünk szakemberhez, hogy valami probléma van.
Milyen tüneteid vannak?
Jelenleg gyógyszerekkel kompenzáltan tünetmentesnek érzem magam. Annyi megmaradt a betegségből, hogy nehezebben mozdulok ki, és érzékenyebben reagálok az engem érő sérelmekre.
Mi az, ami a betegségben a legzavaróbb, mit a legnehezebb elviselni?
Gyakran úgy érzem, hogy a hátam mögött kibeszélnek, gúnyos megjegyzéseket tesznek rám. Ez nagyon rosszul tud érinteni, és nagyon nehezen viselem el. Sokszor úgy érzem ok nélkül bántanak szavakkal, és kritizálnak. Főleg ezen okok miatt nehezen engedek be új embereket az életembe.
Van-e szenvedélyed?
Néha kávézom. Szeretem a kávé aromáját, illatát.
Az interjút készítette:
Bíró Oszkár
/ Nárcisz /